اخبار اتحادیه

دانشجویان اخراجی

شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی ها را باید توضیح دهیم. تا دانشجویان عزیز متوجه شوند که اگر به

دانشجویان اخراجی

هر دلیلی از دانشگاه انصراف دادند با چه شرایطی می‌توانند برای ادامه تحصیل مجدد به دانشگاه بازگرداند.

همانطور که گفتیم دانشجویانی که به هر دلیلی قصد انصراف از دانشگاه را داشته و مجدد در دانشگاه در رشته خود یا هر رشته دیگری ادامه تحصیل دهند باید در طول تحصیل خود درخواست انصراف خود را به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه داده و با پرداخت شهریه ایی که دانشگاه تصویب کرده برای دانشجویان انصرافی در همه مقاطع تحصیلی دوباره در کنکور سراسری ثبت نام کرده و شرکت کنند.

دانشجویان اخراجی
دانشجویان اخراجی

دانشجویان باید دقت لازم در این زمینه را داشته باشند تا یکسال از تاریخ انصراف برای اینکه مشخص کنند شرایط معافیت تحصیلی خود ،زمان می خواهند و در این یک سال که فرصت دارند باید نسبت به ثبت نام در دانشگاه جدید اقدام کنند.

اما درباره دانشجویانی که به هر دلیلی با حکم کمیته انضباطی دانشگاه اخراج شده باشند ،حال بر اثر تقلب یا موارد اخلاقی و یا به هر دلیل دیگر باید درخواست ادامه تحصیل خود را ثبت کرده تا شرایط آنها برای حضور در دانشگاه توسط کادر و مسئولین آن دانشگاه بررسی شود.

لازم به ذکر است که رسیدگی به درخواست دانشجویان اخراجی در کمیسیون های موارد خاص دانشگاه و کمیسیون وزارت علوم دانشگاهی که دانشجو در آن تحصیل می کند مورد بررسی و پیگیری قرار می گیرد.
معمولا در این کمیسیون های انضباطی سعی می شود که دانشجو از ادامه تحصیل محروم نشده و با تعهد گرفتن یا تذکر سعی میشود او را به دانشگاه بازگرداند.

نکته دیگر که باید در ادامه شرایط دانشجویان اخراجی توجه کنیم این است که چنانچه داوطلب واحدهای حدنصاب خود را گذرانده ولی نتوانسته تحصیل خود را ادامه دهد با مدرک کاردانی از آن دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود.

در این موارد دانشگاه وظیفه دارد از زمانی که دانشجو درخواست رسیدگی می دهد تا آغاز ترم تحصیلی جدید تکلیف دانشجویان را مشخص و حکم نهایی را برای او داخل سایت قرار داده و یا با ابلاغ کند.

در مواردی که با ارائه دلایل موجه ثابت شود اخراج دانشجو از دانشگاهی که ادامه تحصیل می‌داده به اشتباه صورت گرفته ، دانشگاه باید با تایید کمیسیون موارد خاص و اعلام کتبی آن، برای بازگشت دانشجو به تحصیل مجوز لازم را صادر کرده و به اطلاع دهد.

به چه افرادی دانشجوی اخراجی گفته می شود

در ادامه می خواهیم بدانیم که به چه افرادی دانشجویان اخراجی گفته می‌شود. اما قبل از آن باید بگوییم که شرایط و قوانین مربوط به ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی هر ساله در آیین نامه آموزشی دانشگاه سراسری کشور مشخص و داخل سایت هر دانشگاه به صورت جداگانه گذاشته می شود.

دانشجویان پسری که باید به سربازی بروند درخواست انصراف خود از دانشگاه محل تحصیل را داخل سایت دانشگاه ارائه داده و فقط یک بار مجوز ثبت نام مجدد کنکور سراسری را دریافت میکنند.

در این میان شرایط مربوط به ادامه تحصیل و شرکت دانشجویانی که اخراج شده اند در کنکور سراسری، یکی از پرتکرارترین سوال های مطرح شده توسط دانشجویان بوده و اخبار و اطلاعات زیادی در این رابطه وجود دارد.

اگر شما علاقه مند هستید که اطلاعات مربوط به شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی در دانشگاه را مطالعه کنید با ما همراه باشید .

مقاله ما هر چند مدت یکبار توسط کارشناسان حرفه ای به روز می شود برای مشاوره در زمینه ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی با کارشناسان مرکز ما تماس حاصل فرمایید.

  1. مشاوره حرفه ای تخصص ،ما بوده و این مجموعه در طول شبانه روز و ۲۴ ساعته حتی در ایام تعطیل آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشد. با شماره تلفن های ثابت مجموعه ما تماس بگیرید و یا روی لینک این مرکز کلیک کنید و پاسخ تمام سوالات خود را به دست آورید.
  2. حال می خواهیم بدانیم که چه افرادی دانشجوی اخراجی گفته می‌شود دانشجویانی که میانگین نمرات آنها در دو نیمسال تحصیلی دوره کاردانی و یا سه نیم سال تحصیل در دوره کارشناسی کمتر از ۱۲ باشد.
  3. از ادامه تحصیل محروم شده و به اصطلاح این افراد دانشجوی اخراجی گفته می شود. البته باید به این نکته اشاره کنیم که امکان اخراج دانشجو در صورتی که هنوز تحصیل او تمام نشده باشد در سنوات مجاز تحصیل این آیین‌نامه بسیاری از دانشگاه‌ها وجود دارد.
  4. در نتیجه تمام دانشجویان توجه داشته باشند که در طول ترم تحصیلی در دانشگاه نباید معادل آنها پایین آمده و موارد اخلاقی داشته باشند تا دچار گرفتاری و مشکلات بعدی نشوند.

شرایط دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری

در ادامه می خواهیم شرایط دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری را مورد بررسی قرار دهیم .دانشجویان اخراجی، دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی و فوق دیپلم را از محل تحصیل قبل خود دریافت کرده باشند این امکان را برای آنها فراهم می‌شود تا در صورتی که برای انجام وظیفه و سربازی هیچ مشکلی نداشته باشند نسبت به ثبت نام مجدد کنکور سراسری اقدام کنند.

این دسته از دانشجویان دوره روزانه هیچ محدودیتی برای انتخاب رشته نداشته و باید حتما تا ۲۵ اسفند همان سال فرم انصراف خود را به دانشگاه قبلی که در آن تحصیل کرده اند ارائه دهند.

لازم است بدانید که دانشجویان دوره های شبانه دانشگاه آزاد پیام نور و پردیس خودگردان و همچنین موسسات غیرانتفاعی به شرط نداشتن مشکل سربازی و نظام وظیفه میتوانند در زمان ثبت نام دانشگاه جدید نامه انصراف از تحصیل خود را به دانشگاه قبلی ارائه داده تا بعد از آن هیچ مشکلی به وجود نیاید.

برای اینکه مدرک معادل کاردانی به دانشجویان خارجی داده شود نیز شرایطی وجود دارد که ما در ادامه این مقاله راجع به آن مطالب مفید و ارزنده ای را در اختیار شما قرار می دهیم.

خدمات فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی، مشمولین خدمات اجباری ،قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید تا تاریخ ۳۱ شهریور یا ۳۱ بهمن همان سال برای رشته هایی با پذیرش در نیمسال دوم تحصیلی انجام شود.

ارائه ندادن فرم کتبی و تعهد به خدمت برای دستگاه‌های اجرایی، ممنوعیت نداشتن تحصیل از طرف سازمان نظام وظیفه از جمله شرایطی است که باید فرد داشته باشد تا بتواند برای دومین بار داوطلب کنکور سراسری شود.

از مشاوران حرفه ایی ما که در این زمینه تخصص کافی را دارند استفاده کرده و با مرکز ما تماس بگیرید. کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند تا بتوانید برای کنکور، مجدد ثبت نام کرده و مشکلی برایتان پیش نیاید.

جریمه انصراف از تحصیل در دانشگاه های دولتی

تمام دانشجویان باید جریمه انصراف از تحصیل در دانشگاههای دولتی را پرداخت کنند.

تمام دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و تخصصی موظف هستند که هزینه ایی بابت انصراف خود به دانشگاه پرداخت کنند .این هزینه معادل یک و نیم برابر شهریه ثابت یک نیمسال تحصیلی طبق تعرفه روز باید پرداخت شود.

دانشجویانی که در ابتدای ورود به دانشگاه بلافاصله بعد از ثبت نام یعنی قبل از شروع نیمسال تحصیلی درخواست انصراف است تحصیل خود را ارائه و ثبت کرده اند مشمول پرداخت هزینه انصراف نخواهند شد.

در این میان دانشجویانی که اخراج شده اند با توجه به اینکه اخراج در واقع در حکم جریمه آنها تلقی می شود نیاز به پرداخت هزینه انصراف طبق شرایطی که ذکر کردیم ،دانشجویان انصرافی نخواهند داشت و فقط باید شهریه ثابت و متغیر نیمسال که در آن اخراج شده اند را به دانشگاه پرداخت نمایند و در واقع تسویه کنند.

مراحل انصراف دانشجو

مراحل انصراف دانشجو
مراحل انصراف دانشجو

در این مقاله می خواهیم خلاصه‌ای از مراحل انصراف دانشجو را برای شما بازگو کنیم .

1-ابتدا دانشجو باید فرم درخواست انصراف از دانشگاه مربوطه را بگیرد.
2-فرم را کامل و بعد از آن تسویه کند.
3-ساده شدن حکم انصراف در آموزش کل دانشگاه
4-باطل شدن معافیت تحصیلی دانشجویان پسر
5-اگر دانشجو در آزمون دوره روزانه قبول شود در دانشگاه جدید با حکم انصراف ثبت نام کند.
6-درخواست مدرک تحصیلی از دانشگاه قبلی توسط آموزش دانشگاه جدید داده شود.
7-در صورتی که در دانشگاه آزاد یا پیام نور بدون آزمون، قصد ادامه تحصیل دارد باید در سامانه سجاد ثبت نام کند.
8-دانشجویان دختر بعد از لغو تعهد آموزش رایگان، باید مبلغ جریمه اعلام شده توسط دانشگاه را پرداخت کرده و مدرک خود را دریافت کنند.
9-دانشجویان پسر برای دریافت مدرک حتماً باید کپی کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی در دانشگاه جدید را داشته باشند در غیر این صورت مدارک آنها بعد از درخواست از دانشگاه جدید از طریق پست ارسال خواهد شد.

مراحل لغو تعهد آموزش رایگان

حال می خواهیم بدانیم مراحل لغو تعهد آموزش رایگان و دریافت ریز نمرات دانشجوی انصرافی چگونه است.

1-ابتدا دانشجو باید در سامانه سجاد ثبت نام کند.
2- کارشناس آموزش کل دانشگاه باید مندرجات ثبت نام را تایید کند.
3- دانشجو باید هزینه آموزش رایگان را کامل پرداخت کرده و آن را تسویه کند.
4- در سامانه سجاد پرداخت هزینه باید توسط کارشناس تایید شود.
5- پرینت تایید پرداخت را دانشجو باید به کارشناس آموزش کل تحویل دهد.
6- ریز نمرات دانشگاه مدارک تحصیلی و ثبت نامی را دانشجو باید یا دریافت کرده یا از دانشگاه بخواهد که برای او ارسال کند.

 

سوالات رایج دانشجویان اخراجی

از جمله سوالات رایج دانشجویان اخراجی این است که آیا شرکت دانشجویان اخراجی در کنکور سراسری به منظور ادامه تحصیل دارای شرایطی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به دانشجویان اخراجی دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی و فوق دیپلم را از محل تحصیل قبل خود دریافت کرده مانند دانشجویان انصرافی، در صورتی که هیچ مشکلی برای غیبت سربازی نداشته باشند این امکان برای آنها فراهم خواهد شد تا مجدداً در کنکور سراسری سال بعد شرکت کرده و موفق شوند.

آیا دانشجویان اخراجی مقطع کارشناسی مدرک معادل کاردانی اعطا می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله دریافت مدرک کاردانی برای دانشجویان اخراجی که برای تحصیل دوباره این افراد داده می شود ، در صورتی که دانشجوی اخراجی مدرک کاردانی خود را در همان رشته دریافت کند اجازه ثبت نام مجدد درکنکور سراسری را خواهد داشت.

برای اینکه از شرایط ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی سال ۱۴۰۱ مطلع شوید می توانید با مطالعه مقالات مجموعه ما در این زمینه پاسخ تمام سوالات خود را به دست آورید.

یا در صورتی که مشکلی داشته باشید با شماره تلفن های ثابت بدون پیش شماره ، در سراسر ایران تماس بگیرید مشاوران ما در این مجموعه آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه می باشند.

سخن آخر

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم شرایط ادامه تحصیل دانشجویان انصرافی مشروط و اخراجی دانشگاه هرساله توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه اعلام می‌شود .

طبق آخرین تغییرات سال ۱۴۰۱ دانشجویان اخراجی دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی فوق دیپلم دانشگاه قبل خود دریافت کرده باشند مانند دانشجویان انصرافی در صورتی که مشکل نظام وظیفه نداشته باشند از حق ثبت نام مجدد کنکور سراسری برخوردار بوده و هیچ محدودیتی در انتخاب رشته نخواهند داشت.

مرکز حرفه ایی ما مفتخر است که در این زمینه دانشجویان عزیز را راهنمایی می کند این مجموعه با دهها سال فعالیت در زمینه دانشجویان اخراجی و موارد دیگر توانسته افتخارات بزرگی را به دست آورد.

وارد سایت این مجموعه شوید و تمام اطلاعات مربوط به دانشجویان اخراجی را مطالعه کنید. مقالات ما هر چند وقت یکبار به روز رسانی میشود دیگر نگران اخبار و اطلاعات جدید نباشید و یا وارد شدن به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما به پاسخ پرسش‌های خود دست پیدا کنید.

مشاهده بیشتر

مدیریت

اتحادیه دانشگاها و موسسه های آموزش عالی غیردولتی - غیر انتفاعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا