اخبار اتحادیه

تغییر رشته

تغییر رشته

 

قطعاً رشته یکی از عوامل مهم در موفقیت هر فرد به حساب می آید. اگر شما علاقه به رشته ای که در حال تحصیل هستید نداشته باشید می توانید با تغییر رشته، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و به موفقیت دست پیدا کنید.

جالب است بدانید که تغییر رشته در مقاطع مختلف با یکدیگر متفاوت است. هر چه شما زودتر به علاقه خود پی ببرید و بتوانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید قطعاً به موفقیت بیشتری دست پیدا خواهید کرد.

همانطور که در متون و ادبیات گذشته نیز آمده است جلوی ضرر را از هر جایی که بگیرید منفعت است. با توجه به این جمله شما پی خواهید برد که اگر در رشته ای هستید که به آن علاقه ندارید باید رشته خود را تغییر داده و به تحصیل در زمینه های دیگری بپردازید.

قطعا داشتن یک رشته خوب و مناسب میتواند آینده شما را تضمین کند. چرا که شما باید پس از اتمام تحصیل خود ،کاری مناسب برای خود پیدا کنید، پس اگر رشته مورد نظر را دوست نداشته باشید قطعاً برای کار کردن هم به مشکل بر میخورید.

برای پیدا کردن و یافتن رشته مورد نظر و مناسب خود می توانید با مشاوران و روانشناسان زیادی در این زمینه به گفتگو و بحث بپردازید تا به مناسب ترین جواب دست پیدا کنید.

مشاوران مجموعه ما قطعاً یکی از بهترین و دقیق ترین راهنمایی ها را به شما خواهند داد تا بتوانید در زمینه تحصیلی و کاری به موفقیت دست پیدا کنید.

تا به اینجا به موضوع رشته و اهمیت آن در زندگی فردی و کاری پی بردیم. اما باید بدانید که تغییر رشته امری بسیار پیچیده و مهم میباشد. تغییر رشته در دبیرستان و یا حتی دوران دانشگاه کاملاً با یکدیگر متفاوت است و برای تغییر رشته خود باید فرق این دو را بدانید.

در ادامه به تغییر رشته در دبیرستان و دانشگاه خواهیم پرداخت تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تغییر رشته تحصیلی در دبیرستان

تغییر رشته
تغییر رشته

گاهی اوقات برخی از دانش آموزان دبیرستانی به ما مراجعه کرده و خواستار تغییر رشته تحصیلی در دبیرستان می باشند. اما آیا تغییر رشته در دبیرستان کاری سخت و پیچیده است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تغییر رشته در دبیرستان یکی از راحت ترین کار های ممکن میباشد اما شما باید نکاتی را در نظر داشته باشید.

همانطور که میدانید سال نهم متوسطه جزو یکی از سر نوشت ساز ترین سال‌ها است که دانش آموزان دبیرستانی با آن مواجه هستند.

در در سال نهم متوسطه دانش آموزان باید رشته مد نظر خود را با دقت و ظرافت تمام انتخاب کرده و در آن رشته ادامه تحصیل می دهند. همانطور که میدانید دبیرستان یکی از مقاطع مهم زندگی می باشد.

چرا که با انتخاب رشته درست، شما در دانشگاهی که لیاقت آن را نیز مشغول به تحصیل خواهید شد و پس از آن در کاری که دوست دارید مشغول به کار خواهید شد.

قطعا انتخاب راه درست در دبیرستان می تواند، آینده و سرنوشت شما را به کلی تغییر داده و شما را در جهت درست هدایت کند.برخی از دانش آموزان هستند که در سال نهم متوسطه در انتخاب رشته خود تردید دارند و لذا تصمیمی سریع و ناگهانی گرفته و رشته ای را انتخاب می‌کنند که به آن علاقه ای ندارند.

این مقاله قطعا برای دانش آموزان کاملا مفید و ارزشمند می باشد. اگر که در سال نهم متوسطه شما دچار تردید در انتخاب رشته خود شده اید قطعاً می توانید رشته خود را تغییر داده و در رشته دلخواه به ادامه تحصیل بپردازید.
رؤسای آموزش و پرورش قطعاً راه حل مناسب و دقیقی برای تغییر رشته شما را ارائه می دهند.

هنگامی که دانش‌آموزان وارد یک رشته تحصیلی می شوند و به آن علاقه ای ندارند دچار سردرگمی و ناامید می شوند.

همانطور که می‌دانید آلبرت انیشتین یک جمله معروف دارد و آن جمله این است که: اگر شما توانایی یک ماهی را در بالا رفتن از یک درخت مقایسه کنید قطعاً آن ماهی سر شکسته و ناامید می شود.

هر فردی توانایی ها و مهارت هایی دارد که اگر در جای مناسب قرار گیرد می تواند آنها را به نحوی عالی و مفید شکوفا کرده و به نتایج بسیار مفیدی دست پیدا کند.

پس اگر شما نیز در پایه نهم متوسطه دچار اشتباه شده اید و رشته ای را انتخاب کرده که هیچ علاقه ای به آن ندارید اصلا نگران این موضوع نباشید.
طبق مصوبات آموزش و پرورش شما می توانید در این دو پایه به تغییر رشته خود بپردازید:

تغییر رشته تحصیلی از پایه دهم به یازدهم

تغییر رشته تحصیلی از پایه یازدهم به دوازدهم

همانطور که به آن اشاره کردیم تغییر رشته در پایه دهم به یازدهم و همچنین از پایه یازدهم و دوازدهم امکان پذیر میباشد.

امکان دارد که دانش آموزان پس از تصمیم گیری در پایه نهم متوسطه یک سال را در پایه دهم متوسطه به تحصیل بپردازند و پس از آن تصمیم به تغییر رشته خود داشته باشند.

در زمینه تغییر رشته شما می توانید از مشاوران مدرسه خود و همچنین خانواده خود کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم درست و عاقلانه را اخذ کنید.
باید بدانید که برای تغییر رشته باید چه نکاتی را رعایت کنید.

اولین نکته این است که بهتر است حداقل ۱۵ روز قبل از امتحان های نهایی و یا شهریور پایه دهم تصمیم خود را گرفته،با خانواده مشورت کرده،از مشاوران مدرسه خود کمک گرفته و رشته مورد نظر را انتخاب کرده.

تغییر رشته - اتحادیه مجازی کشور
تغییر رشته – اتحادیه مجازی کشور

دومین و مهمترین نکته این است که باید وارد سایت سناد شوید و فرم تغییر رشته خود را دریافت کنید باید توجه داشته باشید که این فرم را هم شما و هم والدین باید امضا کرده و اثر انگشت بزنید. در نهایت این فرم تحویل مشاور مدرسه داده میشود.

پس از اینکه مشاوره مدرسه مطمئن شد که هم شما و هم والدین تان از تغییر رشته راضی هستید فرم شما را امضا می‌کند.

این نکته توجه داشته باشید که اگر مشاوره مدرسه شما برای مدتی در مدرسه نبود یا به هر دلیلی نتوانست که فرم را امضا کند شما باید این فرم را نزد مدیر مدرسه خود برده و از ایشان بخواهید تا فرم را امضا کنند.

در مرحله آخر نیز باید به تایید آموزش و پرورش منطقه خود برسد و با تغییر رشته شما موافقت شود.

در آخر نیز تعدادی درس را به شما پیشنهاد می‌کنند که باید امتحان دهید و از سال بعد به رشته مورد علاقه خود بپردازید. البته لازم به ذکر است که شما باید در این درس نمره قبولی را دریافت نموده تا بتوانید تغییر رشته خود را انجام دهید.

همانطور که میدانید در دوران دبیرستان شما به چند رشته دبیرستانی خواهید پرداخت. رشته های نظیر ریاضی، تجربی و انسانی. قطعا تغییر رشته هر کدام از این رشته ها به یکدیگر نیازمند درس های خاص و منحصر به فرد خود می باشد که خارج از حوصله این مقاله می باشد.

 

تغییر رشته در مقطع کارشناسی

همان‌طور که می‌دانید انتخاب رشته دبیرستان شروع می شود و در دانشگاه نیز ادامه دارد.
تغییر رشته در مقطع کارشناسی امری دست یافتنی و قابل انجام است. اما لازم است بدانید که اگر شما در دوران دبیرستان رشته های مناسب و دوست داشتنی را انتخاب کرده‌اید قطعاً در دانشگاه می توانید رشته خود را تغییر دهید.

قطعا یکی از عواملی که می‌تواند شما را در رسیدن به آرزوهایتان موفق کند رشته تحصیلی شما هست. اگر در هنگام انتخاب رشته در دفترچه کنکور رشته را انتخاب کرده اید که مطابق با روحیات شما نیست اصلا نگران نباشید شما می‌توانید این رشته را تغییر داده و در رشته دلخواه خود تحصیل کنید.

همانطور که میدانید رشته تحصیلی شما تاثیر مستقیمی در آینده کاری شما دارد پس اگر رشته تحصیلی خود را به هر دلیل مناسب انتخاب نکردید باید آن را تغییر داده و در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنید.

برای تغییر رشته خود حتما باید با مشاورانی که در این زمینه شما را راهنمایی می‌کنند صحبت کرده تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

توجه داشته باشید که هیچ وقت بخاطر حرف مردم و یا انتخاب پدر و مادر خود به تحصیل در رشته ای که علاقه به آن ندارید نبرد دارید چرا که بعداً بهای سنگینی را خواهید پرداخت.

لازم است بدانید که برای تحصیل در رشته دیگر شما باید یک سری شرایط را داشته باشید. در ادامه به این شرایط خواهیم پرداخت:

شرط اول این است که دانشجو در مقطع کارشناسی باید یک ششم و یا یک دوم واحد های رشته قبلی خود را پاس کرده باشد.

باید توجه داشته باشید که نظرات شما نباید کمتر از ۱۲ باشد و اگر این شرط را ندارید شما قادر به تغییر رشته خود نخواهید بود.

لازم است بدانید که رتبه قبولی کنکور شما نیز در این قضیه موثر می باشد چرا که دانشجویان باید از آخرین فردی که در رشته مورد نظر و در همان سال ورودی پذیرفته شده است کمتر باشد.

فردی که می‌خواهد رشته خود را تغییر دهد باید زمانی اقدام به تغییر رشته بکند که زمان کافی برای گذراندن واحدهای درسی خود را داشته باشد.

 

اگر شما از جمله دانشجویانی هستید که همزمان با تغییر رشته متقاضیان نقل و انتقال هم می باشید باید شرایط ثبت‌نام نقل و انتقال را داشته باشیم چرا که شما یک بار فقط می توانید این کار را انجام دهید.

لازم است بدانید که اگر با تقاضای تغییر رشته شما موافقت شود فرد باید در اولین نیمسال اقدام به ثبت نام حضوری کند و اگر شما ثبت نام را انجام ندهید به منزله انصراف تلقی شده و تا پایان دوره تحصیلی دیگر مجاز به تغییر رشته نخواهید بود.

قابل ذکر است که شما در هر زمان و در هر بازه زمانی می‌توانید تغییر رشته دهید و باید حتما حداقل یک ماه و نیم الی دو ماه قبل از شروع نیمسال تحصیلی رشته خود را تغییر دهید

برای اینکه یک تغییر رشته عالی و بدون مشکل را تجربه کنید لازم است بدانید که اگر در مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکترا هستید شما فقط و فقط یکبار می توانید تغییر رشته را تجربه کنید پس باید تمام جوانب را در نظر گرفته و بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهید.

پس از اینکه شما تصمیم به تغییر رشته خود گرفتید دانشگاه واحد های گذرانده شده شما را مورد بررسی قرار می‌دهد و سپس دروس مشترک با رشته ای که میخوای انتخاب کنید در آماده سازی کرده تا دیگر نیاز نباشد آن واحدها را پاس کنید.

نکته درباره تغییر رشته این است که شما در مقطع کارشناسی ناپیوسته نمی‌توانید رشته خود را تغییر دهید.

بعد از اینکه درخواست شما توسط دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت حداکثر یک هفته دو نتیجه نهایی به شما اعلام می گردد.

قبل از اینکه تصمیم به تغییر رشته بگیرید باید تمام جوانب کار را سنجیده باشید چرا که پس از تغییر رشته دوباره شما قادر نخواهید بود که دوباره رشته را تغییر دهید.

اگر شما دانشجویان هستید که به دستگاه خاصی مرتبط هستید باید پس از مراحل خاص رشته خود را تغییر دهیم مراحل باید کاملا مطابق با ضوابط آن دستگاه باشد.

جمع بندی

اگر نمرات شما مطابق با دانشگاه های روزانه نباشد شما می توانید در دانشگاه های شبانه اقدام به تحصیل کنید.

باید توجه داشته باشید که اگر شما هرچه سریعتر به تغییر رشته به پردازید قطعا در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

همانطور که گفته شد برای تغییر رشته شما باید حداقل معدل ۱۲ را دارا باشد است اگر مایل به تغییر رشته هستید باید به این موضوع توجه کرده و در رشته فعلی خود را قوی کنید.

برای این که بتوانید بهترین انتخاب رشته را تجربه کنید کافی است با مشاوران مجموعه ما در تماس باشید.
قطعا انتخاب یک رشته مناسب و عالی می تواند راه پیشرفت شما را هموار سازد.اگر انسان ها در جهت درست قرار بگیرند قطعا می‌توانند پیشرفت های چشمگیری داشته باشند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

اتحادیه دانشگاها و موسسه های آموزش عالی غیردولتی - غیر انتفاعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا